Sejlerskolen tilbyder udvidet praktisk kursus


Udvidet praktisk kursus

 

Horsens Sejlklubs Sejlerskole tilbyder også sejlads for sejlere, der har erhvervet duelighedsbevis, men som mangler erfaring. Om man har planer om at sejle kapsejlads eller tursejlads, er ikke et enten eller. De bedste tursejler sejler eller har sejlet kapsejlads. Kapsejlads giver viden og erfaring om trim og fornemmelse for båden, som man aldrig opnår ved tursejlads. En kapsejladsbesætning tvinger hinanden gennem alle facetter af sejlads.

 

Hver torsdag fra april til oktober kan sejlere med duelighedsbevis tilmelde sig kursus i kapsejlads. 3 sejlere og en veluddannet kapsejlads instruktør i hver af klubbens 3 J/70 sportsbåde.

 

Planen er at afholde et 3 timers kursus om hoved reglerne ved kapsejlads. Derefter skal der sejles og bådens trim og sejlads i bådene skal læres. Efter nogle øve aftner ligger vi selv rigtige baner ud som vi øver mere på resten af sæsonen, når vi mener vi er klar. Derved får man også fornemmelsen for at bådens trim som kan overføres til andre både.

 

Selvom man ”kun” sejler tursejlads vil man stadig gerne sejle hurtigere end dem man følges med og det er måden at lære det på.

 

Det koster kun kr. 1.800 for en hel sæson at sejle kapsejlads i Sejler – & kapsejladsskolen hver torsdag i maj, juni, august og september. Det er ubetinget den billigste måde, man kan komme på vandet i nye både og med kyndig instruktør.

 

Hvis man melder sig til kapsejlads i Sejler – & kapsejladsskolen får man i tilgift fri booking alle andre dage – se på www.horsens-sejlklub.dk/J70.

Forbehold for fejl og ændringer.

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

Skriv til os