Formandens afrigger tale


Det har været en mærkelig sæson, 2020 blev det mest underlige år i min tid som formand.

Vi havde i foråret en meget stille stander ophal hvor få mennesker var på plænen og det var det. Vores stander nedhal blev om end mere stille, fordi smittetallene for Corona endnu engang spændte ben for et arrangement i Horsens sejlklub.

 

Præmieuddelinger

Lørdag den 31.10.2020 var Carl Gerstrøm, fotograf, Knud Erik Feldt og jeg rundt til medlemmer med præmier for:

Torsdagssejladserne

By mesterskab i J/70

Grundstødningspokalen der har fået ny ejer

Kammeratskabs pokalen/årets fighter der også har fået nyt navn indgraveret

 

En dejlig rundtur til medlemmer der blev både glade og overraskede over at få et kort besøg.

 

Velkommen til nye medlemmer

Klubben har på trods af Corona eller måske snarere på grund af Corona fået mange nye medlemmer. Ca. 60 nye medlemmer er det blevet til. Jeg har selv hilst på en del af dem, der har fået en rundtur af og en snak med formanden. Det har været mange dejlige samtale om, hvad klubben HSH kan tilbyde og en opfordring til, at de medlemmer møder op i løbet af året når der bliver arrangeret ture eller til klubaftnerne om vinteren.

Rundt i havnene i Danmark har der i år været rigtig mange sejlere og dejligt også at møde de nye HSH-sejlere i andre havne.

 

Det har været godt at møde og tale med så mange mennesker, der på én sommer har opdaget, at det at sejle er dejligt og giver en følelse af frihed.

På trods af Coronaen har vi kunnet nyde vores passion for sejlads. Det være sig en 3 ugers ferie, en morgentur, en weekendtur eller en stille aftentur på fjorden.

 

Fremgang i ungdomsafdelingen

Vores ungdomsafdeling er vokset meget i år. En aften jeg var på fjorden talte jeg 42 joller i 4 grupper, det var et super flot syn. Det kan være på grund af Coronaen, men jeg tror nu det er fordi Horsens Sejlklub har satset på netop den afdeling og ansat Cheftræner Jacob Nikolajsen. Han har sammen med de øvrige trænere og den store skare af både nye og gamle forældre, der bare har taget fat, fået skabt et godt miljø omkring klubbens ungdomsafdeling.

 

Sejlerskolen

Sejlerskolen har, ligesom resten af klubben, haft en mærkelig sæson, men de har mod på det, og når det har været muligt er der blevet sejlet. Lige her og nu er der startet 30 elever på teoriundervisning. På grund af Corona, er det virtuel hjemmeundervisning, og så ser vi hvad der kommer af udmeldinger om størrelse på forsamlinger senere.

 

Følg med i DS klubkonferencen

Dansk Sejlunion afholder klubkonferencen virtuelt, onsdag og torsdag i denne uge

Onsdag den 11.11. fra 18.30 til 22.15

Torsdag den 12.11. fra 18.30 til 22.15

 

Horsens Sejlklub ved Cheftræner Jacob Nikolajsen og Formand Bjarne Hansen vil torsdag 20.35 til 21.20 være med i en snak om det, at få klubudviklingsprisen.

Linket til klubkonferencen findes her:  www.dansksejlunion.dk/klubkonference

 

Jeg vil benytte lejligheden til at sige tak for en mærkelig men god sejlersæson i HSH, med rimeligt vejr.

 

Jeg vil ønske jer en god vinter, og håber at nogle af jer finder vej til Happy Hour om fredagen fra 16.00 til 18.00.


 

Husk Pyntens vinter menuer:

http://pynten.dk

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

Skriv til os