Tre Horsensbåde til Grundig Cup i Vejle


Stævnedebut for Youngsters og for klubbens første privatejede J70er, sæsondebut for klubbens ligahold, 8-22 grader i temperatur, 3-10 m/s, 35 graders vindspring og 90 graders vinddrejninger på Vejle fjord, er den korte opsummering på den forgangne weekend, men der er meget mere til historien.

Først og fremmest så var Grundig Cup i Vejle sæsonens første rigtige nationale stævne og et længe ventet et af slagsen efter et halvt års nedlukning af aktiviteter. Der var derfor højt humør på Vejle havn da de første både blev søsat allerede fredag eftermiddag og de sidste lørdag morgen, så alle 15 både kunne blive klar til start.

Debut for nyt hold med unge sejlere

 

Blandt de mange smil og glade ansigter skulle man finde et helt nyt hold, nemlig et Youngsters hold fra Horsens, som for første gang havde vovet sig udenbys for at sejle J70.

Holdet bestod af Liv Andersen, Emil Lindstrøm, Signe Markussen, Sofie og Emilie Locht som alle tidligere har sejlet Optimist og E-jolle i HSH, men nu har kastet sig over J70 hver mandag, under konceptet Youngsters. Som helt nye sejlere i en stærk kølbådsklasse var de godt klar over de nok kom til at se sidst i tabellen efter sig selv. Men humøret var højt og læringen stor hele weekenden igennem.

Weekendens højdepunkt var at runde topmærket som 5’er i søndagens sidste sejlads, selv om det desværre ikke lykkedes at holde den ned af lænseren, og holdet måtte nøjes med en 9. som deres bedste sejlads. Men til gengæld en masse erfaring rigere, og beviste om at læns helt sikkert skal være et fokuspunkt hjemme i træningen.

Signe Markussen udtaler mandag aften om stævnet “Godt nok fik vi tæsk, men det var vildt sjovt, meget  lærerigt og mine arme er virkelig tunge i dag”

J70 debut for rutinerede Horsens Sejlere

 

På den anden af HSH-holdene finder vi et, i kølbådssammenhæng, noget mere rutineret hold, men nye på J70 banen. Her har Morten Fjerbæk, der netop har investeret i sin egen J70er, slået sig sammen med sine tidligere konkurrenter fra Expressen, Morten Arndal og Dennis Petersen, samt 4. manden Martin Laursen der ikke har set meget til fleetrace på kapsejladsbanerne de sidste 20 år, men ellers også har slået sine folder i HSH’s ungdomsafdeling både i Optimisten og E-jollen og en smule matchrace i ny og næ.

Godt fra start om lørdagen med en 6. og en 1. plads i de to første sejladser, så de ud til at træde lige ind i toppen af klassen, men de svære forhold i Vejle gjorde det svært at holde sig fremme i feltet i alle sejladser, og det blev i stedet til det man kalder “elevator sejlads”, hvilket skyldes at selv små fejl bliver straffet hårdt i det tætte og stærke J70 felt. Læringskurven er stejl når man er ny i en klasse, og de sluttede også stævnet godt af med en 4. og en 3. plads hvilket førte til en en samlet 6. plads.

“Efter 20 års kapsejladspause er det squ fedt at komme ud og få banket lidt rust af” lyder det fra Martin Laursen, der nu slet ikke kan vente på næste J70 stævne, og det kunne resten af holdet kun bakke op om, så det er helt sikkert ikke det sidste vi ser til klubbens første private J70ere.

Flot resultat for Ligaholdet med ny gast

 

Sidst men ikke mindst, var klubbens Ligahold også at finde på startlinjen i Vejle, dog med en ny gast ombord, da Iben Nielsby er blevet en del truppen (sammen med Mikkel Hougaard, Andreas Skjerning og Jacob Nikolajsen). For dem var målet med stævnet i Vejle at få så meget træning som muligt inden det for alvor går løs når Sejlsportsligaen skydes i gang i Middelfart Kristi Himmelfarts torsdag og fredag.

Derfor var der også stor tilfredshed at spore efter lørdagens sejladser, hvor de med serien 4-7-5-2-8, i de springende og svære forhold, hvor vinden dagen igennem drejede over 90 grader, havde indtaget stævnets 3. plads. Søndag skulle de dog for alvor vise sig at ramme det høje gear, i den lidt mere “stabile” vind fra syd. Her lykkedes det dem nemlig at sejle feltets bedste serie hjem med 1-3-1-1-4, og dagens højdepunkt var skippers melding på et af krydsbenene “Vi sejler 35 grader rum her” samt Mikkels melding på lænseren i samme sejlads “Vi går både dybere og hurtigere”.

Det rakte til den samlede 2. plads i stævnet, og dermed også en kvalificering til Grundig Sailing Cup Finalen i slutningen af september.

 

Stævnedebut for Youngsters og for klubbens første privatejede J70er, sæsondebut for klubbens ligahold,

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

 

 

 

Skriv til os