HSH Ungdom – størst og stærkest


Flotte resultater for Horsens Optimister

 

Weekenden har stået på optimisternes første VM/EM/NM-udtagelsesstævne i Vedbæk. Hvor Horsens har være repræsenteret med ikke mindre end 10(11) A-sejler, og var den bedst repræsenterede klub i det store felt på 68.
Vinden har været svag til let weekenden igennem og det lykkedes derfor kun at gennemføre 6 sejladser ud af de 10 planlagte. Men de svage og til tider også svære forhold viste sig at være gode for klubbens sejlere.
Fem sejlere I top 15, og alle tre pladser på det samlede podie blev indtaget af klubbens unge medlemmer.
En god start på udtagelsen, som sejles færdig i Skive næste weekend.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

Skriv til os