Horsensiansk deltagelse til EM i J70


I sidste uge stod otte gode gamle horsenssejlere klar til start i Skovshoved Sejlklub, hvor de europæiske mesterskaber i J70-klassen blev afholdt.

 

På den horsensianske båd Hvidløget, stod Morten Arndal klar ved roret sammen med sine dygtige gaster Morten Fjerbæk, Martin Laursen og Dennis Petersen. Holdet er for nyligt gået fra at sejle express til J70, og de bidrager i høj grad til konkurrencen i den nye klasse.

Bag roret på den anden båd, var Jacob Nicolajsen klar. Han havde fundet et umage gastehold bestående af sin sædvanlige gast Jeppe Bregendahl, som plejer at være med på Team Seahorsens (klubbens ligahold). Sammen med Jacob og Jeppe kæmpede Marc Keene og Iben Nielsby for at få båden hurtigt og godt rundt på banen i kapsejladserne.

 

Til start var 98 både fra verden over, med 18 danske deltagende besætninger.
Efter 2 dages indledende sejlads i let vind, blev feltet delt i gulv og sølv.
Team Arndal og co. endte i sølvfeltet, men var ikke langt fra skulle sejle med i guld i finale sejladserne. Team Seahorsens kunne finde sig selv i feltets bedste halvdel, hvilket betød at der skulle sejles i guldfeltet de efterfølgende dage.

 

De tidligere express-sejlere var ved godt mod og gav den gas i finalesejladserne, hvor de endte som nummer 5 i sølvfeltet og 55 overall.

På Team Seahorsens var der både plads succesoplevelser og lidt nedture i guldfeltet, og de ender på en samlet 49’ende plads. Holdet fik hurtigt gjort sig gode erfaringer i starterne, men kæmpede med at få eksekveret og holde den gode placering hele vejen rundt på banen.

 

Stævnet bar præg af massere sol, sydgående- og let-springende vind. Det blev nogle lange dage på vandet med en del ventetid og ustabile vindforhold som drillede banelederne.

Det drillede tilsyneladende også flere af sejlerne, heriblandt italienske Claudia Rossi, der ellers lå som favorit til at vinde EM, men endte som nummer 12.
Danskerne kunne være stolte af Jens Christensen og hans hold fra KDY, som var lige ved at nuppe en dansk bronze medalje, men endte på en samlet fjerde plads efter den sidste sejlads.

 

Vi kan i Horsens være meget tilfredse med af at blive henholdsvis 4. og 5. bedste danske placerede både og det bliver spændende at følge op på til J70 DM i starten af oktober, som er næste gang de danske både kan dyste mod hindanden.

DM afholdes d. 2-3 oktober i Aarhus, der plejer at være god stemning – så kig forbi, hvis det skulle friste 

Skrevet af Iben Nielsby d. 07/09/2021


 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

 

 

 

Skriv til os