Stor renovering af Vitus Bering


Horsens Sejklubs arbejdshest har fået den helt store tur i den forgangne vinter. Rengøring, maling indvendig, lydisolering og ny motor med alle installationer. Nu er hun klar til mange flere år for klubben.

Vitus Bering har en været i klubbens eje i 50 år. Hendes historie er meget speciel om end tragisk. Helt kort fortalt blev hun bygget i Stubbekøbing til en lokal fisker, der tragisk omkom på havet kort før den nye båd var færdig. Båden blev færdiggjort og søsat, men det lykkedes ikke at få den solgt til fiskeri. Ved et tilfælde så Horsens Sejlklubs juniorleder båden, fik en tur og blev meget begejstret. Det lykkedes Horsens Sejlklub at rejse de 43.000 det krævede og i april 1969 blev båden sejlet til Horsens. I klubblad nr. 4 december 2016 er der en spændende artikel, som det kan anbefales at læse.

Bestyrelsen besluttede, at i vinteren 20/21 skulle Vitus Bering have den helt store tur med udskiftning af motor og skrueaksel, som det dominerende hovedtema.

Der blev indhentet 3 tilbud. Udbudsmaterialet indeholdt blandt andet krav til at Vitus Bering kunne stå inde, så frivillige kunne arbejde i perioder.
Horsens Yachtværft vandt licitationen

Værftet pillede den gamle motor ud og et hold frivillige kastede sig strakt over at vaske ned fra yderst til inderst, fra køl til skorstenstop. Sumpen var et kapitel for sig her kunne man grave slam ud med en planteske. Flere steder var der ilagt ballast i form af jerngranulat – affald fra stanseri.  Meget af ballasten var rusten og blev fjernet. Der blev malet i styrehus, motorrum og stuverum, den tidligere dam.

Værftet monterede i samarbejde med Andi (Aagaard Teknik) den nye motor, ny skrue og skrueaksel.
Tak til Horsens Yachtværft til Andi Aagaard Teknik og til de frivillige der vaskede, malede mm.

Den 12.marts blev Vitus Bering søsat og efter en prøvetur blev der lavet afleveringsforretning. Det var en stor, men kold oplevelse for selskabet. Man kunne straks konstatere at støjen ombord var blevet væsentlig reduceret. Nu kan man tale sammen!!!

Riggen skal monteres og forskelligt el arbejde skal færdiggøres. Ved sæsonstart vil Vitus Bering være helt klar til endnu mange års tro tjeneste for Horsens Sejlklub.

 

Ud med den gamle motor.
Den nye motor er en 60 HK Vetus marinediesel.
Flot ny skrue.
I 2017 blev fribordet shinet op.
På vej i vandet marts 2021
Tilbage på den vante plads. Endnu mangler riggen.

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

Skriv til os