Mindeord for Dagmar


Et langt og aktivt sejlerliv er slut.

Et af klubbens markante medlemmer Dagmar Sørensen er død – 93 år gammel.

Dagmar kom til Horsens i 1952 sammen med sin mand Peter fra Sønderjylland. De blev gift i 1949 og sejlede på bryllupsrejse i piratjollen ”De’ gæ’ nok”. Peter og Dagmar havde flere både gennem livet, – alle hed de ”De’ gæ’ nok”. Den sidste en Sangria havde de i 27 år. Den blev først solgt i 2005. Sammen havde de et liv præget af sejlsport. Der er ikke mange danske havne Peter og Dagmar ikke har besøgt. Når Peter sejlede kapsejlads, var Dagmar ofte at finde på dommerbåden, som hjælper på land eller som gast, hvor man måtte savne en.

Gennem alle årene var Dagmar hjælpsom og trofast som få. Deltog altid i standerhejsning og standernedhaling. Deltog i seniorklubbens møder søndag formiddag og hjalp til med alt forefaldende arbejde med et smil og en bemærkning. Fysisk lille, men en på alle måder stærk og sej sejlerpige.

Hvor Peter var kendt af alle på havnen som ”Peter – De’ gæ’ nok” var Dagmar lige så kendt som ”Dagmar”.

Dagmar fik i 1979, ved Horsens Sejlklubs 100-års jubilæum, som den første, klubbens nystiftede hæderstegn.

Dagmar vil blive savnet i Horsens Sejlklub og på havnen. Ære være Dagmars minde.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

 

 

 

Skriv til os