Horsens Sejlklub døber 3 nye J/70 sportsbåde


I weekenden vandt Horsens Sejlklubs unge ligahold, Sejlsportliga stævnet ud for Dokk1 i Aarhus. Torsdag kunne Horsens Sejlklub døbe 3 nye J70 både.
En fantastisk start på et nyt projekt.

3 stk. J/70 både klar til båddåb

J70 projektet skal styrke Horsens deltagelse i Sejlsportsligaen, men J70 projektet i Horsens Sejlklub blev også søsat, efter at klubbens medlemmer i en spørgeskema undersøgelse, viste en klar interesse for at sejle J/70 både.

Ligasejlerne træner i en af de nye både

 

Flot opbakning fra lokale samarbejdspartnere
Takket være en række lokale samarbejdspartnere lykkedes det hen over foråret, at skaffe den nødvendige kapital til at gennemføre projektet. Efter successen med Horsens til OL kampagnen havde vi et godt momentum, som har åbnet dørene til en række nye samarbejdspartnere, heriblandt den lokale entreprenør virksomhed HM Entreprenør A/S, som har doneret en hel båd til Horsens Sejlklub.

Det var en stolt Bjarne Hansen, som er formand for Horsens Sejlklub, der bød velkommen til klubmedlemmer og repræsentanter for de virksomheder der ydet bidrag til bådene. Repræsentanter for de 3 hoved samarbejdspartnere,  Insero Horsens, HM Entreprenør A/S og Familien Hede Nielsens Fond døbte de 3 nye både, Let’s Grow, Miss HM og Fru Hede.

Behov for nye kapsejlads aktiviteter
Vi har været helt klare på, at 3 både var nødvendige for skabe den nødvendige fornyelse i Horsens Sejlklub, og bådene er tiltænke alle aldersgrupper fra 13 år og op. Med 3 både har vi mulighed for at konkurrere uden at der bliver sejlet Matchrace.

Et godt bevis på, at interessen er der fik vi, da mere end 40 sejlere mødte op til informationsmødet op til søsætningen, og lige efter båddåben var alle 3 både sejle ud til aftenkapsejlads på Horsens Fjord, for anden gang i den første uge bådene er på vandet

Ungdomstræner Andreas K. Skjerning med 3 optimist piger

Sejl en sæson for kr. 1500
Det skal være nemt og billigt at sejle J70. En besætning på 4 voksne kan sejle for kr. 1500 per person i en hel sæson, og det er muligt at leje bådene til udenbys kapsejladser.

2 både er allerede tilmeldt Grundig Cup i Skovshoved den 23-24 september med ligasejler Jacob Nicolaisen og Nacra 17 sejler Anette Viborg Damsgaard ved roret.

Læs mere om J70 sejlads i Horsens Sejlklub på www.horsens-sejlklub.dk/j70

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

 

 

 

Skriv til os