Dialogkaffe i Restaurant Pynten


OnBoard partnerne var inviteret til ‘Dialogkaffe’ i klubhuset 14. august. Det var varmt og perfekt sejlervejr og men J70 sejlads var oprindelig en del af invitationen, men det lod sig på grund af Corona ikke gøre. OnBordkoordinator Peter Bjerremand bød velkommen og orienterede lidt om et udfordrende forår for aktiviteterne i OnBoard og Horsens Sejlklub.

Meningen med ‘Dialogkaffe’ er, at bringe vores samarbejdspartnere tættere på aktiviteterne i Horsens Sejlklub og ikke mindst tættere på vores elitesejlere.

 

Stor aktivitet i ungdomsafdelingen

Jacob Nicoleisen Horsens Sejlklubs cheftræner orienterede om ungdomsarbejdet i optimistjolle. Sidste sæson fik klubben ca. 20 nye unge sejlere, hvor af 11-12 var blevet. I denne sæson tog klubben i juni, da coronareglerne tillod det, 15 nye ind.  Her efter sommerferien er endnu et hold startet op med yderligere 20. Mange af de nye, er børn af sejlere og det lover godt for at få etableret et godt miljø, hvor de unge sejler syntes om at være. Klubbens 2 erfarne optisejlere  stiller op for klubben, men træner til dagligt udenbys, hvor træningsmiljøet passer bedre.

Klubben råder over 45 optimistjoller, flere med adskillige år på bagen. Lidt flere begynderjoller står på ønskesedlen. Jacob fortalte at klubben råder over 5 faste trænere. Elitesejlerne tager, når tiden tillader det, en tørn, hvilket vækker stor begejstring blandt børnene.

Sejlsportsligaen driver et projekt ”jungsters” hvor unge sejlere sejler J 70 – en mindre kølbåd – som klubben har 3 af. På sigt skulle det gerne resultere i fortsat Horsens deltagelse i Sejlsportsligaen.

49fx Team Iben og AJ holder tænkepause

Anne-Julie Schütt manglede sin makker Iben der for tiden træner på Garda i en ny spændende foilende båd. En kombination af en 49’ner og en Moth-jolle. A-J sejler ikke lige nu med er startet på Aarhus Universitet.

AJ fortalte at Iben var savnet og at drømmen om at komme til OL levede. Der er ikke aftale om konkrete planer lige nu men…

AJ fortalt meget inspirerende om sine tanker om hvordan læring i eliteidrætslivet med tiden kunne omsættes/anvendes i en erhvervskarriere. Relationen kollega/konkurrent så A-J en spændende parallel i.

Hvad gør Rindom med et år til OL i en tid med få aktiviteter?

Anne-Marie Rindom fortalte om hvordan corona havde vendt op og ned på planerne. Løbende at kunne tilpasse og justere planer til situationen var en del af livet for en elitesejler. I det game skal man være omstillingsparat. Studiet får fokus i 2020. Udsættelsen af OL betyder et år mere til forberedelser, – Anne-Marie virkede som vanligt meget positiv om end de mange usikkerheder i perioder kan give spekulationer.

Anne-Marie har trænet i Aarhus. Meget fysisk og kapsejlads savnes. Flere stævner er på programmet hen over efteråret og en træningslejer i Sverige med 5 top 10 verdenssejlere.

OL-udtagelsen er i hus, så hvad det angår er der ro på.

Næsten generation er opnå vej i Laser Radial

Klubbens 2 unge talenter i Laserklassen Johan Schubert og Christian Winkler blev præsenteret. Drengene går på Marselisborg Gymnasium og sejler til daglig fra sejlsportscentret i Aarhus. Træning 4-5 gange om ugen + fysisk træning. En af Dansk Sejlunions dygtige trænere er tilknytte gruppen. Hvis ellers corona ikke spænder ben, er der omfattende program for efteråret. Allerede i 2021 og ikke mindst i 2022 begynder kampen om at komme til Ol i Paris i 2024.

Johan Schubert og Christian Winkler

Gode foredrag serveret fremragende. Rigtig god formidling!

Der var god respons fra salen der bl.a. resulterede i drøftelse af OL-konceptet for sejlsport. Én deltager i hver klasse i sejlsport.

Der blev spurgt til hvorfor trænes der i Aarhus. Jo, – her har med et elitecenter med fremragende faciliteter. f.eks. kan bådene køres ind med mast og sejle, så man sparer en masse af- og til rigning.

Peter Bjerremand afsluttede, takkede for fremmødet og fortalte lidt om de tanker der var om kommende OnBoard arrangementer.

Dejlig eftermiddag med fin information.

Tak til repræsentanter for EY, Insero Horsens, Familien Hede Nielsens Fond, PWC og Schur for at møde op på en varm fredag eftermiddag.

Peter Bjerremand, Christian Winkler, Anne-Marie Rindom, Johan Schubert, Anne-Julie Schütt og Jacob Nikolajsen

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

Skriv til os