Det vrimler med optimister i Horsens


Der er vind i sejlene for tiden, både for de unge optimister på Horsens Fjord og for Horsens Sejlklubs ungdomsafdeling. De seneste år er antallet af medlemmer steget markant. I 2019 havde man under 10, der suste rundt på fjorden. I dag er det tal omkring 50.

 

“Det har været et mål siden 2019 at tiltrække væsentlige flere unge medlemmer til Horsens Sejlklub.Så vi er meget positive over den udvikling, vi nu kan se,” siger cheftræner for Horsens Ungdomsafdeling Jacob Nikolajsen. der selv kom til i 2019.

 

Attraktivt miljø

Årsagen til den kraftige fremgang er en blanding af flere omstændigheder, fortæller cheftræneren. Man har fra klubbens side fokuseret mere på at rekruttere unge helt ned i 7-8 års alderen de seneste år. Og så har man formået at fastholde dem ved at skabe et stabilt og attraktivt miljø med dygtige trænere. For eksempel har man hyret dansk-amerikaneren Scott Hansen, som har erfaring fra USA og Asien. Det har ligeledes fået flere sejlere udefra til at sætte kurs mod Horsens. 

 

“Vi oplever, at unge sejlere, der i forvejen er dygtige, søger mod Horsens, fordi vi har fået opbygget et attraktivt miljø. Det er med til at løfte det samlede niveau gevaldigt. Samtidigt giver det også de helt nystartede sejlere nogle at se op til,”siger cheftræneren. 

 

 

Holde hjulene i gang

Med en gruppe på cirka 50 optimistsejlere i alderen 7-12 år og yderligere 10 sejlere i 15-18 års alderen har Horsens Ungdomsafdeling altså oprustet betydeligt de senere år. Men det får ikke cheftræneren til at slække ud i storsejlet og læne sig tilbage. 

“Vi skal hele tiden sørge for at holde hjulene i gang og få nye unge ind, hvis vi vil blive ved med at skabe et sundt miljø og udvikle dem, som drømmer om at blive topsejlere,” siger han.  

Og kvaliteten er der i øjeblikket. Mange af klubbens optimistsejlere rejser rundt for at deltage i VM, EM og Nordisk Mesterskab. Desuden har man to unge i bådklassen over, som gør sig bemærket internationalt. 

 

Sejlere for livet

Horsens Sejlklubs overordnede mål er at skabe sejlere for livet. Derfor prøver man også at skabe et miljø for unge, som ikke kun er præget af konkurrencer og kapsejlads, fortæller formand Peter Bjerremand:

“Vi er rigtig glade for, at vi igen i år har sådan et hold unge talenter som interesserer sig for at sejle kapsejlads. Hvem ved, måske bliver nogle af dem ligeså dygtige, som Anne Marie Rindom en dag. Vi er dog også bevidste om, at mange unge mennesker ikke interesserer sig for kapsejlads, men som måske er mere til adventure og vil ud og nyde naturen, måske ude på verdenshavene,” siger formanden. 

I Horsens Sejlklub har man blandt andet tilbuddet Youngsters. Her lærer de unge at sejle sammen i klubbens J70’ere, hvor fællesskabet og boathandling er i højsædet. 

 

/Thor Schriver Magnusson

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

 

 

 

Skriv til os