Vi søger ny forpagter til Pynten


Horsens Sejlklub søger ny forpagter til Restaurant Pynten

Efter 5 år som forpagter af Restaurant Pynten, har Jesper Stobberup meddelt at han ønsker at give roret videre, for at søge nye udfordringer og frem for alt, få mere tid sammen med familien.

Det har været 5 spændende men også udfordrende år.

Jesper og Carina overtog en lukket restaurant og startede det hele op nærmest fra bunden. På trods af corona-nedlukninger har de formået at fordoble omsætningen på fem år.

Det har været super spændende at starte noget op fra bunden af, få strømlinet de forskellige ting og oplære helt nyt personale, hvor mange af dem stadig er her den dag i dag. “Men nu kan vi mærke, at der skal nye kræfter til, som kan lægge endnu et lag på vores arbejde,” siger Jesper.

Det har været fem år med fart på, men Jesper har nydt arbejdet, særligt kontakten med de mange gæster, samarbejdspartnere og venner af huset.

“Det har været en dejlig tid, hvor jeg har lært en masse mennesker at kende – særligt sejlere selvfølgelig. Jeg håber, at jeg kommer til at holde kontakten med mange af dem, når jeg skal videre”, siger han.

Søger bredt

Jesper har givet Horsens Sejlklub god tid til at finde den rigtige afløser. Ifølge formand for Horsens Sejlklub, Peter Bjerremand, vil man søge bredt og grundigt.

“Det er vigtigt, at en ny forpagter kan se mulighederne i at samarbejde med Horsens Sejlklub, så Pynten kan fungere som attraktiv a la carte restaurant med gode muligheder for at afholde selskaber, samt også fungere som klubhus for Horsens Sejlklubs medlemmer.

Samarbejdet med Jesper Stobberup har fungeret godt, og det betyder meget for vores medlemmer, at der bliver ved med at være et godt miljø på Restaurant Pynten, siger formanden og fortsætter:

“Vi har en restaurant med en flot beliggenhed ned til vandet, flere indendørs lokaler og en stor terrasse. Samtidig skyder der masser af nye boliger op i gåafstand fra restauranten. Så der er masser af muligheder og potentiale for at drive restauranten solidt videre”.

Horsens Sejlklub har valgt at samarbejde med EDC Erhverv i Horsens om at søge efter en ny forpagter.

Kontakt:
Rene Sommer, EDC Erhvervs Center på mobil 23 48 48 44 eller
Peter Bjerremand, formand for Horsens Sejlklub på mobil 21 65 95 80

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

Skriv til os