Status på vinterundervisningen i Sejlerskolen


Sejlerskolen har nu afsluttet deres vinterundervisning i navigation og søvejsregler. Undervisningen om vinteren er jo målrettet netop denne eksamen i denne teoretiske del af pensum til et duelighedsbevis.

 

Det er ikke uden en vis stolthed at jeg kan fortælle, at 26 elever valgte at gå til prøven, og alle 26 elever bestod.

 

Vinterens anstrengelser har altså været det hele værd. De af eleverne, der har været til den praktiske prøve eller som tidligere har erhvervet sig et speedbådskørekort, får nu i disse dage deres duelighedsbevis tilsendt. De elever, der endnu ikke har bestået en praktisk prøve kan se frem til nogle hyggelige og forhåbentlige lærerige timer på vandet i en af sejlerskolens både.

 

Sejlerskolens sommerundervisning, som jo foregår i klubbens 3 H-både, er ved at være på skinner. Der er også ved at være fyldt op i de J-70’ere som sejlerskolen kan råde over nogle aftner i ugen. Der er mønstring til sommerens sejladser om kort tid. For os to gamle instruktører er de få uger, der går mellem eksamen for vinterholdet og opstart af sommerens undervisning i H-bådene ligesom en ferie. Men det er trods alt en ferie vi glæder os til at komme tilbage fra.

Som alle andre lige nu, glæder vi os til at bådene kommer i vandet, og til de mange timer, vi forhåbentlig skal tilbringe på vandet.

 

På sejlerskolens vegne vil jeg gerne sige tillykke til de 26 med deres beståede eksamen, og som jeg plejer at sige: “Vi ses på vandet…”

 

John Domino, instruktør.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

 

 

 

Skriv til os