Skumsprøjt fra ny formand og bestyrelse


Først og fremmest tak til alle for opbakningen på generalforsamlingen sidste mandag.

Den nye bestyrelse holdt mandag det første rigtige møde. Vi er blevet konstitueret med Tina Winkler som næstformand og Klaus D. Johansen fortsætter som kasserer. På generalforsamlingen fik vi mulighed for efterfølgende at besætte den ledige post som 2. suppleant, og her bød vi velkommen til Søren Buhl, som også bliver bestyrelsens repræsentant i turudvalget.

Vi kan glæde sig over, at vi overtager en velfungerende klub med tilgang af nye medlemmer og en rigtig god økonomi, bl.a. takket være en fantastisk opbakning for vores samarbejde med virksomheder, fonde og ikke mindst Horsens Kommune.

Bestyrelsens opgave bliver at støtte op om nuværende aktiviteter og inspirere til nye aktiviteter, som skaber endnu mere aktivitet for flere medlemmer i alle aldre, på Horsens Fjord og i klubben.

I første omgang er vi næsten ude af de begrænsninger, som vi har været underlagt her under corona, og heldigvis er der hurtigt kommet godt gang i aktiviteterne.

Det er dejligt at se alle optimistjollerne på fjorden tirsdag og torsdag aften. I ungdomsafdelingen er der nu mere end 50 sejlere, som snart skal på den årlige lejr på Borre Knob. Der er en god ny forældregruppe, som bakker op om Jakob og hjælpetrænerne, og forhåbentlig lægger vi grundlaget for flere nye sejlerfamilier, hvor far og mor også kommer på vandet.

Vi sejler J70 mandag til torsdag og især er det godt at se, at Youngster sejlerne er i gang om mandagen. Håber at alle bådene kommer på hver aften i sensommeren, også gerne med et mix af yngre og ældre sejlere.

Sejler- og kapsejladsskolen kom godt igennem en vinter med fjernundervisning, og nu er der godt gang i de praktiske kurser i H-Båd og J70. Nye instruktører er kommet til her i foråret, og der bliver sikkert behov for, at flere dygtige sejlere vil tage den opgave fremover. Tag en snak med Henrik Valkær, hvis du har noget at byde ind med.

Til september får vi en hektisk weekend for kapsejladsafdelingen, med stort stævne for Folkebåde og Juniorbåde, samt den årlige Business Cup. Her bliver der garanteret brug for hjælp fra frivillige i klubben. Det er også tid at sætte x i kalenderen til Pantaenius Endelave Rundt og 3 Kost 2 Star.

Matroserne yder en fantastisk indsats for vores klub, og det så godt at de lidt ældre medlemmer, har fået et samlingspunkt, hvor der også er plads hygge og gode historier.

Sociale aktiviteter som kan få flere voksne og unge til at mødes i klubben har høj prioritet. Når sæsonen på vandet er slut, ser vi frem til en række gode klubaftener i vinterhalvåret, med fællesspisning og sejlerrelevante indlæg. Glæd jer til det.

I OnBoard havde vi i sidste uge fornøjelsen at have besøg af Anne-Marie Rindom, som fortalte om de sidste forberedeler op til OL. Anne-Marie er klar, så glæd jer til at se god sejlsport på TV i tidlige morgentimer fra den 25. juli til den 1. august. Hele Horsens Sejlklub opfordres til at sende Anne-Marie mange positive tanker, så vi forhåbentlig får noget at fejre den første uge af august.

Bestyrelsen har en vigtig opgave med at forbedre kommunikationen ud til medlemmer og hele Horsens. Der er en løbende strøm af nyheder på horsens-sejlklub.dk, men vi kan sagtens bruge flere gode historier om aktiviteterne i Horsens Sejlklub.

Har du som medlem en god historie og et billede til nyhederne på hjemmesiden, eller gode forslag til f.eks. aktiviteter, hører bestyrelsen gerne fra dig. Skriv til formand@horsens-sejlklub.dk.

Næste bestyrelsesmøde er den 23. august.

Bestyrelsen ønsker alle en rigtig god sommer.

PBV
Peter Bjerremand
Formand
Horsens sejlklub

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

Skriv til os