Praktisk prøve i Sejlerskolen


25 elever til prøve

Her ved afslutningen af Sejlerskolens sommersæson (25. september), har vi traditionen tro afholdt praktisk prøve til duelighedsbevis for de af Sejlerskolens elever, som ønskede at gå op.

 

Der var 25 elever, som havde valgt at gå til praktiske prøve denne gang. Alle bestod prøven.

 

Vores censor Carsten Madsen kørte på fra morgenstunden, og det sidste af dagens hold  afsluttede den obligatoriske ’mand overbord øvelse’ umiddelbart foran hele folkebådsfeltet, som hen på eftermiddagen kom i havn efter deres kapsejladser på fjorden. Alle vores elever fik gode råd og rosende ord med på vejen, fra en tydelig begejstret censor.

 

Skal man lære at sejle, er det min personlige opfattelse, at en sæson eller to i en skolebåd er at foretrække frem for få timers træning i en gummibåd el.lign. Dette ud fra den betragtning at vores Sejlerskoles elever ønsker at tilegne sig viden og erfaring, der gør, at de efterfølgende kan ’føre eget skib på fuldt betryggende vis’.

 

30 timers praktisk sejlads før prøve

Resultatet af et kursusforløb i Horsens Sejlklubs Sejlerskole er således ikke ’bare’ et duelighedsbevis. Vores elever har mere end 30 timers praktisk sejlads i skolebåd, under skiftende vind- og strømforhold og fordelt over hele sommeren. Skolebådene sejler ’kun’ for sejl – og alle havnemanøvrer etc. foregår således uden motor. Det giver ’hår på brystet’. De af eleverne, der vælger at sejle 2 sæsoner, får endnu mere viden og erfaring ’fyldt på’, som gør dem endnu bedre rustet til at stå ved roret i egen båd, og træffe de rigtige beslutninger i en ’stram situation’. Elever af Sejlerskolen har under forløbet fået en selvtillid og basisviden, der gør dem til gode og dygtige sejlere vi kan være stolte af.

 

Når vi, om ikke så lang tid, skal samles til standernedhaling og den traditionelle overdragelse af duelighedsbeviser (til de, som også har bestået den teoretiske del af duelighedsbeviset), vil jeg, sammen med Sejlerskolens øvrige instruktører, hylde årets elever. Jeg ved, at Sejlerskolens instruktører, igen i år, har sendt et hold dygtige sejlere videre i deres rejse ’mod fjerne horisonter’, eller hvad deres drømme nu byder dem.

 

Jeg vil gentage, hvad en tidligere instruktørkollega plejede at sige til eleverne: ”Jeg vil være tryg ved at møde jer på vandet i snævert farvand, selv under vanskelige vejrforhold…’. Jeg synes ikke det kan siges bedre.

 

Tillykke med det flotte resultat til de 25, som har bestået den praktiske del af Duelighedsbeviset.

 

Med sejlerhilsner

John Domino, Instruktør i Sejlerskolen.

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

 

 

 

Skriv til os