Kapsejladser, efteråret 2018

Masser af muligheder for sjov sejlads i Horsens Sejlklub til efteråret

Aftenkapsejladser efteråret 2018

Aftenkapsejladserne tirsdag, onsdag og torsdag starter op igen i uge 33 (tirsdag den 14. august) og fortsætter til og med uge 39 (sidste sejlads torsdag den 27. september).

Der er plads til mange flere både på vandet, så gå ind på www.horsens-sejlklub.dk og find ud af hvilken form der passer dig bedst og skynd dig at få dig meldt til. Det er både sjovt og lærerigt at sejle aftenkapsejlads og du kan sagtens være med selv om du ikke kan regelbogen udenad ;o)

Pantaenius Endelave Rundt lørdag den 25. august 2018
Horsens Sejlklub byder sammen med Snaptun Sejlklub og Pantaenius til den traditionsrige kapsejlads rundt om Endelave med start og slut ud for lystbådehavnen i Snaptun. Alle former for besætninger er velkomne – også single hand sejlads. Tilmelding på hjemmesiden www.horsens-sejlklub.dk

Pantaenius Trekost 2-star søndag den 23. september 2018
Horsens Sejlklubs efterhånden traditionsrige distancesejlads for 2-mandsbesætninger med start og slut ud for klubhuset. Vi sejler ”omvendt respit” så de mindste både starter først, og første båd i må vinder.

Der er plads til alle bådtyper og erfaringsniveauer – så skynd dig ind på hjemmesiden og få dig meldt til.

Bymesterskaber for kølbåde 30. september 2018
Afvikles på op/ned-baner på inderfjorden. Vi starter kl .10 og sejler 3-5 sejladser. Tilmelding på hjemmesiden.

J/70-lørdagsrace – NYT-NYT-NYT
Der afvikles ”åbne lørdagsraces” i klubbens fremragende sportsbåde 4 lørdage hen over efteråret. Konceptet er, at alle der har lyst til at deltage, møder op på havnen og så får vi sammensat nogle hold som sejler mod hinanden på korte op/ned-baner.

Vi træner starter, manøvrer, fart, trim og skal i det hele taget bare have det sjovt samtidig med at vi bliver bedre til at sejle i J/70´erne. ALLE kan være med – har du ikke løst årskort til J/70-sejlads skal du lægge en hundredelap ved udgangen, men det er dælme også billigt for 3 times skæg og ballade på fjorden ;o)

Ikke-klubmedlemmer kan også deltage, men her opkræver vi 200 kr. pr. gang.

Vi sejler følgende dage:

  • 8. september – 22. september – 13. oktober – 27. oktober

Kapsejlads

Kontaktperson kapsejlads:

Knud Erik Feldt
Mail: knuderikfeldt47@gmail.com
Tlf
: 2894 8393

;