Husk Standernedhaling og 140 års jubilæum


[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ fb_built=”1″ bb_built=”1″ _i=”0″ _address=”0″][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” _i=”0″ _address=”0.0″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||” _i=”0″ _address=”0.0.0″][et_pb_text _builder_version=”3.29.1″ hover_enabled=”0″ _i=”0″ _address=”0.0.0.0″]

75 tilmeldte opgjort den 16.10.

[/et_pb_text][et_pb_divider _builder_version=”3.29.1″ hover_enabled=”0″][/et_pb_divider][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”3.27.4″ z_index_tablet=”500″ text_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” text_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” text_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” link_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” link_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” link_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” ul_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” ul_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” ul_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” ol_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” ol_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” ol_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” quote_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” quote_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” quote_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_2_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_2_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_2_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_3_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_3_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_3_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_4_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_4_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_4_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_5_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_5_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_5_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_6_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_6_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_6_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” box_shadow_horizontal_tablet=”0px” box_shadow_vertical_tablet=”0px” box_shadow_blur_tablet=”40px” box_shadow_spread_tablet=”0px” _i=”1″ _address=”0.0.0.1″]

I efteråret 1879 blev Horsens Sejlklub stiftet. Det er jo ikke en rigtig ”rund” fødselsdag. Men det skal fejres sammen med standernedhalingen den 26. oktober kl. 16.

Vi starter ved flagmasten
Traditionen tro mødes vi ved flagmasten og nedhaler standeren for sæsonen 2019 under iagttagelse af de sædvanlige traditioner: Bl.a. udnævnelse af Nykredit Sailor of The Year. Det sker i år kl. 16.00

Uhøjtidelig sammenkomst i Restaurant Pynten
Ca. Kl. 17 går vi i klubhuset, og her vil vi gerne se rigtig mange medlemmer fra ungdom til 65+. Vi skal fejre Anne-Marie Rindoms 2. guldmedalje til VM i Laser Radial og klubbens 140-års fødselsdag. Det vil ske under en uhøjtidelig sammenkomst, hvor de traditionelle afrigger traditioner også holdes ved lige.

Arrangementet afsluttes med en klubmiddag, hvor Jesper Hovmester og besætning serverer sejlerret og dessert til sejlerretspris kr. 80 og hvor der kan bruges klubbonner som betaling for drikkevarer.

For at undgå for meget kø ved kassen, når vi skal betale i Restaurant Pynten, skal tilmelding og betaling for spisning ske over medlemsportalen, og har du ingen klubbonner, er det en god ide at købe dem på forhånd.  

På dagen må i meget gerne medbringe fakturaen.

[/et_pb_text][et_pb_button button_url=”https://2939.foreninglet.dk/memberportal/teamenrollment/index/36977″ url_new_window=”on” button_text=”Tilmelding til sejlerret” button_alignment=”center” _builder_version=”3.27.3″ z_index_tablet=”500″ button_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” button_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” button_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” box_shadow_style=”preset1″ box_shadow_vertical_tablet=”0px” box_shadow_blur_tablet=”40px” _i=”2″ _address=”0.0.0.2″][/et_pb_button][et_pb_image src=”http://horsens-sejlklub.dk/wp-content/uploads/2019/07/Rindom_Piotr-1.jpg” _builder_version=”3.27.3″ z_index_tablet=”500″ box_shadow_horizontal_tablet=”0px” box_shadow_vertical_tablet=”0px” box_shadow_blur_tablet=”40px” box_shadow_spread_tablet=”0px” _i=”3″ _address=”0.0.0.3″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

 

 

 

Skriv til os