Bymesterskab for joller


Sikke et smukt syn der mødte gående på langelinje den første søndag i oktober.

27 optimistjoller med børn i alderen 7 – 13 år sejlede på fjorden klar til kapsejlads, de manglede bare vinden, mere om det senere.

En time forinden havde dagens stævneleder Peter Lindstrøm budt velkommen, hvorefter baneleder Erik Andersen lavede en god og detaljeret gennemgang af banen, flagene og reglerne for alle de nye sejlere der er kommet til i 2020.

Tilbage til vinden. Stævnet var blevet rykket fra lørdag til søndag pga af for meget vind og søndag var der så ingen vind, derfor lød statskuddet til første sejlads en lille time senere end planlagt. I ventetiden blev der skiftet snore og optimeret joller.

Bymesterskaberne fik et ekstra tvist, der da dagen igennem, via Horsens Sejlklub ungdomsafdelings FB gruppe, blev livestreamet med en meget levende og engageret speaker.

Kl ca 15.00 kom alle sejlere i land og der blev spist kage og drukket varm kakao inden dagens vigtigste punkt – præmieoverrækkelsen.

Præmier blev overrakt til alle deltagere. De fik en flot medalje og en goodiebag, tak til Menu for goodies, Sydbank for poser og drikkedunke og Fit & Sund for rygsække. Alle sejlere blev fejret og rost for deres gåpåmod.

Sidst men ikke mindst, et Stort Tak til alle frivillige hjælpere og ungdomsafdelingens trænere, der tager sig så ufattelig godt af klubbens mange børn unge, både denne søndag og alle træningssamlingerne.

Britta Børsting

Bymestre

Optimist A: Astrid Kjærskov Elnegaard (Hold 1)
Optimist B: Mikkel Jensen (Hold 1)
Optimist C: Aksel Lindahl Holm Frederiksen (Hold 2)
Optimist C (Ny): Nelly Pilgaard (Hold 3)

Resultater: https://www.manage2sail.com/da-DK/event/b6c66297-f252-4ef2-af93-61555348d041#!/results?classId=bebbcc0b-5d22-4dc2-aa46-464d5402e93c

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

 

 

 

Skriv til os