Julehilsen fra Anne-Marie Rindom og Johan L. Schubert
Horsens til OL har modtaget en julehilsen fra vores to OL sejlere, som hver især har oplevet et spændende og anderledes 2025, væk fra OL rampelyset.
Julehilsen fra Anne-Marie Rindom
Kære Horsens til OL sponsorer, en lille julehilsen fra babyboblen
2025 har været et helt særligt år for mig. I foråret tog jeg en pause fra sejladsen, da jeg ventede mit første barn. Den 1. november kom hun til verden og min kæreste Ryan og jeg er meget stolte forældre. Lille Summer trives og vokser meget hurtigt og vi nyder alle en hverdag med lidt lavere tempo med en masse hyggelige stunder.
2025 er også et år, hvor jeg endelig har afsluttet min kandidat uddannelse i sport science ved Aarhus Universitet. Jeg er stolt og glad for at lukke dette kapitel og klar til at starte et nyt og have plads til endnu mere sejlads.
Efter nytår tager vi til Australien, hvor familien dernede skal møde vores lille ny og jeg skal tilbage på vandet, hvilket jeg glæder mig meget til. Forberedelsen til en ny sæson er gået i gang og jeg skal fortsat være en del af det danske SailGP-hold. Vores første stævne ligger i Perth. Jeg er så småt ved at komme tilbage i form og målet er at træne med holdet og finde en balance i at være atlet og mor.
Det føles fantastisk at kunne få lov til at kombinere de to ting og en spændende udfordring. For lidt søvn og et stort ansvar overfor en lille baby er udfordrende, men vi prøver at finde en rytme og Summer har allerede været med på havnen en del i Aarhus.
Jeg vil gerne sige en stor tak for jeres opbakning til Horsens til OL og ønske jer alle en rigtig glædelig jul og et godt nytår.
Jeg ser frem til et spændende 2025 sammen.
Varme julehilsner
Anne-Marie
Julehilsen fra Johan L. Schubert
Julekalenderen har budt på sol, vind og intensiv træning den sidste uge i Cadiz, Spanien.
Julekalenderen har budt på Sol, vind og intensiv træning den sidste uge i Cadiz, Spanien🇪🇸
På trods af radiotavsheden de forgange uger, har programmet bestemt ikke stået stille, tværtimod. Foruden studier, veloverståede eksamener og træningslejre i Cadiz, kan jeg med glæde og stolthed annoncere at vi har fået tre nye partnere med ombord på rejsen mod OL i 2028!
Brimas, Egnsinvest og Lantmännen Unibake vil de næste 3 år støtte mig på rejsen mod LA, og sørge for at jeg får de bedste rammer for at udvikle mig indtil da. De tre samarbejder er ikke kun en stor hjælp økonomisk, men også virksomheder som stemmer overens, med værdier og ambitioner jeg gerne vil stå for, derfor ser jeg også enormt meget frem til samarbejdet!
Efter EM i august blev tiden brugt på at revurdere træningsetuppet i samarbejde med Dansk Sejlunion og deres nye struktur, og det har medført sig nogle forandringer, som jeg har glædet mig til at kunne dele.
Grundet besparelser fra Team Danmark har unionen ikke været i stand til at kunne hjælpe mig med et fuldtids træningssetup, derfor har jeg allieret med mig eksterne trænerkræfter med base i Cadiz. Træningssetuppet hedder Xpert Sailing Academy og er startet og drevet af to trænere med flere olympiske medaljer under bæltet, og desuden støttet økonomisk af en Schweizisk donor. Træningspartnerne er dygtige og ambitiøse og det samme er resten af staben af trænere og fagfolk, så jeg er enormt glad for at dette har kunnet lykkes med støtte fra Dansk Sejlunion og selvfølgelig Horsens til OL og alle vores partnere.
I løbet af de sidste to måneder er der blevet brugt 5 uger sydpå med sejlsport, fysisk træning og en masse snakke for at lære både trænere og nye træningspartnere at kende, samt for at planlægge den kommende sæson, en sæson jeg glæder mig helt vildt til at komme igang med!
De kommende tre år blive helt sikkert både sjove, spændende og fyldt med sejlsport.⭐️
Tusind tak til alle der støtter og hepper det betyder alverden!
Jeg håber I alle nyder julen i selskab med dem I holder af,
Johan

Foto i top: Peter Brøgger Sejlsportsfoto


















