Nykredit Sailor of the year 2020

Nominer dine sejlervenner til Nykredit Sailor of the year 2020

Nykredit Sailor of the year er en mulighed for Horsens Sejlklubs medlemmers at give egen sine sejlervenner et klap på skulderen for en præstation udført i årets løb. Kåringen sker ved standerstrygningen og det er den eller de personer der opnår flest stemmer af klubbens egne medlemmer, der løber med prædikatet Nykredit, Sailor of the year 2020

Det er ikke kun flotte placeringer til DM og lignende der kan nomineres, men hvis et medlem har gjort en særlig indsats på havnen, til et stævne eller lignende.

Frem til den 29. september kan alle medlemmer nominere en sejlerven, ved at sende en mail på soren.klint@novotek.com, og beskrive navnet på den nominerede samt en kort beskrivelse om hvorfor.

Afstemningen sker her på hjemmesiden fra d. 2. oktober og frem til 20. oktober.

Foreløbig nominerede

Ingen over og ved siden af !!

Horsens Sejlklub har en sejler, som ingen anden sejlklub i Danmark kan bryste sig med.

Verdens bedste kvindelige sejler på tværs af alle bådtyper.

Derudover flere gange verdensmester, EM, DM, World Cups, OL bronze  m.m. og for nylig vinder af årets først internationale stævne, Kieler Woche.

En kvindelig idrætsudøver og sejler i storform igennem snart 20 år og en af Danmarks største håb for OL guld i 2021

Ja, Anne Marie Rindom har vundet Nykredit, Sailor of the year mange gange før, men med en så stor kapacitet i klubben er det naturligt at hun igen i år nomineres til Nykredit, Sailor of the year 2020.

Ingen over og ingen ved siden af !

49fx Team Iben & AJ

AJ og Iben

Anne-Julie Schütt og Iben Nielsby har fortjent prisen for den ualmindelige flotte indsats ved VM i Geelong i februar måned.

En godt 3 år lang OL kampagne blev afsluttet med en VM 6. plads, den hidtil bedste placering ved et VM, og status som Verdensklasse Atleter under Team Danmark, som nummer 6. på verdensanglisten.

De var bagud med 8 point efter første OL udtagelse på New Zealand, så der var krav om topplacering for at vinde OL billetten.

Top 10 placeringer i de første 9 sejladser betød, at de indtil sidste dagen var de langt foran de danske kollegaer, til trods for, at netop de danske kollegaer fik diskvalificeret Horsens holdet i en af de indledende sejladser (vist fra en 3. plads).

Men 10. og 11. sejlads på sidste dagen, blev skæbne sejladser for de 2 Horsens sejlere. Der var forståelig nok nerver på, og det blev til 25 og 18 i dagens sejladser. Det havde ikke været noget problem, hvis de ikke havde haft ovennævnte DSQ.

Nedtur ja, men Anne-Julie og Iben formåede at komme igen blive nr. 3 i medalrace. Super flot, men det var desværre de forkerte både var foran, så det var lige netop ikke nok til at vinde OL kvalifikationen.

1 placering fra OL ☹

Anne-Julie og Iben tænker over fremtiden – forhåbentlig ser vi dem igen i 49ffx frem mod OL i 2024. Lad os give dem en stor opfordring ved at kåre dem til Nykredit Sailor of the Year 2020.

Chauffør Brian Lange fra vognmandsfirmaet Arthur Andersen

Utraditionelt vil jeg gerne anbefale en person uden for vores medlemskreds. Det er chauffør Brian Lange fra vognmandsfirmaet Arthur Andersen.

Brian er nok den der bringer flest både op og ned i vandet i Horsens Marina. Det er selvfølgelig hans job, men hans top professionelle måde at arbejde på er uden sidestykke. Han behandler kranen som en fint musikinstrument, men ud over det, så er hans rolige og behagelige måde at takle os sejlere på, helt fantastisk.

Jeg tror ikke der findes en sejler der ikke er specielt tændt, når vi skal have vores båd op af eller i vandet. Men når det Brian der står for opgaven, så falder der fuldstændig ro på opgaven og vi føler os trykke i hans dygtige hænder.

Han fortjener at blive dette års Sailor of the year.

 

Ungdomsafdelingen vil gerne indstille Jacob Nikolajsen til “Sailor of the Year”

jakob nikolajsen

Vi i Ungdomsafdelingen for Horsens Sejlklub vil gerne indstille cheftræner Jacob Nikolajsen til Årets “Sailor of the Year”.

Jacob har fungeret som cheftræner siden 2018, og har med stor entusiasme gået til opgaven i Ungdomsafdelingen i Horsens Sejlklub.

Siden Jacob tiltrådte som træner, har antallet af sejlere i Ungdomsafdelingen været støt stigende.

Det skyldes helt sikkert Jacobs store engagement, hvor han har sørget for at samle de nye sejlere og deres forældre, sammen med klubbens trænerstab.

Jacob har aktiveret alle sejlere til at deltage i aktiviteter, som fx. Borre Knob Lejren, Sommersjov, svømning, gymnastik, Horsens Fjord Cup og andre stævner i nærområdet.

Jacob har stået for at udvikle en super god træner kultur, så de nye sejlere og deres forældre har følt sig velkomne på havnen.

Jacobs smittende engagement har helt naturligvis bredt sig til både sejlere, trænere, styregruppe og forældrekredsen, det har udmøntet sig i, at vi nogle aftener her i sommer har haft helt op til 41 nye sejlere på vandet.

Ikke mindst forældrene til sejlerne, har bakket positivt op om det engagement, som Jacob har lagt for dagen, og der er rigtig mange nye forældre, der har taget opgaver og ansvar, så de sammen har kunnet få sejlerne på vandet.

Det betyder at vi i klubben nu har mange optimist-sejlere og en rigtig god engageret og kompetent forældregruppe, der bidrager med store og små opgaver, hvilket er så vigtigt inden for sejlsporten.

Her i Corona-tiden har Jacob medvirket til, at vi kan starte nye aktiviteter for at samle børn og forældre om sejladsen, og der er igangsat nye aktiviteter som SUP-sejlads for forældre, og en krabbe-klub for søskende er også på vej.

Vi forventer, at det bliver varige aktiviteter, der skaber liv på havnen for hele familien.

Det sker bl.a. med støtte fra DIF, der har sponseret et beløb på kr. 50.000 til aktiviteter og udstyr, som gør det muligt.

Jacob har i den anledning bidraget med ideer til, hvordan det kan foregå, og har taget teten til at få sat aktiviteter igang, få indkøbt udstyr og joller, ja, allerede dagen efter vi havde fået tilsagnet fra DIF.

I det hele taget er det kendetegnende for Jacob, at han er god til komme med gode nyskabende ideer til, hvordan vi hele tiden kan udvikle os som sejlsklub, og han er foregangsmand for, “at det man tror på, det kommer til at ske”.

I den anledning vil vi også gerne nævne Jacobs store engagement for Sejlsportsligaen, hvor han gennem flere år har deltaget med en kerne-trup bestående af Jeppe Bregendahl, Mikkel Hougaard og Andreas Skjerning. De har opnået flotte resultater i Sejlsportsligaen, og går under navnet SeaHorsens.

Det er flot tænkt. og Jacob har været med til at sammensætte en besætning i alderen fra 21 – 30 år, og via god PR på de sociale medier, og med gode sejlsportsegenskaber har de vist, at de kan gøre sig gældende i ligaen og dermed sat Horsens Sejlklub på landkortet.

Vi kunne fortælle mange flere positive ting om Jacob, men allermest er det vi gerne vil hædre hans store engagement for Horsens Sejlklub, samt hans evne til at være en seriøs kulturbærer for trænere og sejlere.

Rigtig god fornøjelse med at nominere

Søren Klint
OnBoard Horsens Sejlklub

P.s.: Se hvem der var nomineret og vandt i:

Nominer Nykredit Sailor of the year
Vinderne bliver afsløret til standernedhaling lørdag den 31. oktober 2020 ved flagmasten.
Nomineringen og afstemning sker iblandt klubbens medlemmer.
Hvert medlem har 3 stemmer.
;