Af Hans Koch
Ser du en af Klubbens skolebåde i det fjerne, så hold godt klar af den i tilfælde af, at du skulle falde overbord fra din egen båd. Ved den praktiske prøve til Duelighedsbeviset beviste de 24 elever nemlig, at de i perfekt stil mestrede ”Moby Dick”-teknikken i forbindelse med manøvreringsøvelsen ”Mand Overbord”.
I stedet for at bjærge en overbordfalden gast fik en oppustet, rød bøje dog lov til at spille en stakkels søfarende, der lå i vandet og råbte på hjælp.
De tre billeder i sekvensen her viser teknikken.

Med en klargjort harpun i hånden lister eleven sig lydløst ind på sit intetanende offer.

Et velrettet kast eller målrettet stik med harpunen – og det sprællende offer kan hales hen på siden af båden.

Triumferende haler harpunmesteren den ovebordfaldne / den røde bøje op og overgår sikkert herefter til livreddende førstehjælp.

Det skal selvfølgelig lige bemærkes, at samtlige 24 eksaminander også gennemførte alle de øvrige øvelser med glans og således bestod denne del af de praktiske prøver til Duelighedsbeviset med bravour.

;