Sejler- og kapsejladsskolen

Instruktører

FORMAND

Nils Buhl

Nils Buhl

Mail: nb@godtvejr.dk
Tlf. 2929 1907

Praktisk sejlads

Begyndere

H-Bådene: SATO og DOA

John Domino

John Domino

Sato, mandage

Mail:john.domino@tuknet.dk
Tlf. 2889 0746

Bent H. Poulsen

Bent H. Poulsen

DOA, mandage

Mail: bhpo@mail.dk
Tlf. 2678 9610

Peder Eriksen

Peder Eriksen

SATO, tirsdage

Mail: g5pde@live.dk
Tlf. 5157 7857

Jan R. Nielsen

Jan R. Nielsen

DOA, tirsdage

Mail: janriskaer@gmail.com
Tlf. 3032 8546

Sigbjørn Christophersen

Sigbjørn Christophersen

SATO, onsdage

Mail: sch.p@velux.com
Tlf. 2446 6983

Hans Chr. D. Koch

Hans Chr. D. Koch

DOA, onsdage

Mail: dkconsolt@yahoo.dk
Tlf. 7565 8585

Brian Hegermann

Brian Hegermann

SATO, torsdage

Mail: mail@hegermann-huse.dk
Tlf. 2570 1515

Bent Larsen

Bent Larsen

DOA, torsdage

Mail: bent@bollerup-jensen.dk
Tlf. 2232 7607

Kathrin Moosbrugger

Kathrin Moosbrugger

DOA, torsdage, trainee

Mail: katrinm1802@gmail.com
Tlf. 3022 1920

Let øvede og øvede

Etchells 22: TEGA

Henrik Valkær

Henrik Valkær

mandage

Mail:henrik.valkaer@atkinsglobal.com
Tlf. 5251 9800

Jesper Lysgaard

Jesper Lysgaard

tirsdage

Mail: jesper.lysgaard@gmail.com
Tlf. 3025 7666

Casper Magnussen

Casper Magnussen

onsdage

Mail: casper.magnussen@gmail.com
Tlf. 2685 9521

Kaj O. Nielsen

Kaj O. Nielsen

torsdage

Mail: kon@email.dk
Tlf. 2449 0575

Kapsejlads

J70

Morten Buhl

Morten Buhl

Mail: mb@kattejammer.dk
Tlf. 5088 0087

Steen Haubjerg

Steen Haubjerg

Mail: steenhaubjerg@gmail.com
Tlf. 2165 3175

Reserver

Martin Andersen

Martin Andersen

Martin Have

Martin Have

E-mail: mhave3@hotmail.com
Tlf. 5123 8283

Jesper Høstrup

Jesper Høstrup

Anne Mette Klausen

Anne Mette Klausen

Nils Buhl

Nils Buhl

Mail: nb@godtvejr.dk
Tlf. 2929 1907

Teoriundervisere

Duelighed

Sigbjørn Christophersen

Sigbjørn Christophersen

Mail: sch.p@velux.com
Tlf. 2446 6983

John Domino

John Domino

Mail:john.domino@tuknet.dk
Tlf. 2889 0746

Hans Chr. D. Koch

Hans Chr. D. Koch

Mail: dkconsolt@yahoo.dk
Tlf. 7565 8585

VHF / SRC certifikat

Stephan A. Thomsen

Stephan A. Thomsen

Mail:  stephan@rnold.dk
Tlf. 4196 4097

Duelighedsbevis

Praktisk sejlads …

Kapsejladsskole

Lær at sejle kapsejlads

Klargøring af båd

Alt det praktiske og sikkerhedsmæssige omkring at holde båd.

Duelighedsbevis

Teoretisk undervisning

Nyerste blog indlæg

Læs mere om hvad vi laver i sejler- og kapsejladsskolen.

Nyt revideret kursusprogram 2018-2019

KURSUSPROGRAM 2018 -19 Horsens Sejlklubs Sejler - & kapsejladsskole tilbyder til følgende kursus: VHF-kursus / SRC-certifikat. Efterårets kursus består af 3 lektioner og eksamen. Torsdag den 15. og 22. november kl. 18.30 til 21.30, lørdag den 24. november kl. 09.00...

;